I am Loader!
Edit

Kontakt

SLEDUJ NÁS

Reštartujte svoju koncentráciu s pomodoro technikou

 

Homeoffice bol donedávna ešte firemným benefitom, no dnes je bežnou súčasťou nášho pracovného života. Za ten čas sme si naňho zvykli do takej miery, že sa stal rutinou. A spolu s rutinou prišiel aj pokles produktivity. Chcete ju opäť naštartovať? Vyskúšajte pomodoro techniku.

 

Čo je pomodoro technika?

Pomodoro technika spočíva v rozdelení si úloh na menšie časové intervaly, ktoré vám pomôžu k lepšej koncentrácii a zároveň k vyššej produktivite. Na začiatku to bude možno trošku náročné, pretože je nutné minimalizovať všetky okolité podnety, ktoré môžu pôsobiť rušivo, no o to viac sa zvýši vaša schopnosť sústrediť sa. Celý proces “pomodora” môžeme zhrnúť do šiestich krokov.

  • Zadefinujte si úlohy 

Nezáleží na tom, či je úloha veľká alebo malá. To, na čom záleží, je vedieť ju pomenovať a venovať jej čas.

  • Nastavte si časovač 

Ako sme už spomínali, pri pomodoro technike si prácu rozdeľujete na časové intervaly. Optimálny limit, pri ktorom sa dokážeme naplno koncentrovať, je 25 až 30 minút. No netreba zabúdať, že počas plnej koncentrácie sa nesmieme nechať vyrušiť upozorneniami zo sociálnych sietí, dianím za oknom, domácimi maznáčikmi či chuťou na maškrty. 

  • Pracuj naplno, pokiaľ časovač nezazvoní

Sústreďte sa naplno celých 25 minút. Ak po uplynutí času zistíte, že vám ostali nedokončené čiastkové úlohy úlohy, spíšte si ich na papier, aby ste na nich po prestávke nezabudli, respektíve nestrácali čas rozpamätávaním sa, kde ste prestali. 

  • Splnené úlohy si odškrtávajte

Ak chcete mať čierne na bielom, ako vám plnenie úloh ide, odporúčame si ich na začiatku zapísať na papier a následne splnenú úlohu odškrtnúť. Pocit, že ste sa posunuli o krok bližšie k cieľu, je dobrou motiváciou.

  • Dajte si pauzu

Prestávky sú dôležité. Po uplynutí času si urobte krátku päťminútovú prestávku. Prejdite sa, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, zalejte si kávu alebo čaj, ľahnite si, pustite si hudbu. Jednoducho, robte čokoľvek relaxačné, pri čom nebudete myslieť na to, čo ste nestihli urobiť a čo vás ešte čaká. 

  • Po každom štvrtom “pomodore” si doprajte dlhšiu prestávku

Optimálna dĺžka oddychu po jednom cykle je 25-30 minút. Celý tento čas venujte oddychu a relaxácii, aby potom mohol váš mozog zase naplno pracovať. 

Pomodoro technika nie je spôsob, ktorý by ste mali využívať vo svojom pracovnom živote každý deň. Je to len nástroj, ktorý oživí pracovnú rutinu a nakopne vás k lepšiemu nasadeniu a organizácii úloh. Tak isto si uvedomíte, že niektoré úlohy sa dajú zvládnuť oveľa rýchlejšie, než ste v skutočnosti predpokladali. V začiatkoch musíte experimentovať a zvoliť si také časové intervaly, ktoré budú vášmu telu vyhovovať najlepšie.

 

Ako vznikla pomodoro technika?

Za jej vznikom stojí Francesco Cirillo. V 80. rokoch 20. storočia sa počas svojho štúdia na univerzite snažil nájsť spôsob, ako sa čo najlepšie sústrediť na množstvo učiva, ktoré sa potrebuje naučiť. Tak to skúsil s kuchynským časovačom v tvare paradajky – v taliančine pomodoro. Svojmu “vynálezu” zostal natoľko verný, že ho začal predstavovať na svojich školeniach  a neskôr vydal aj knižný manuál.

Vyskúšali ste pomodoro techniku? Ako sa osvedčila vo vašom pracovnom živote?